blog.vyoralek.cz

Nákup akcií přes Revolut

Po delší době opět nová služba od Revolutu, která může tentokráte opravdu velmi zjednodušit přístup k nákupu akcií pro běžné lidi.

Na začátku tohoto měsíce spustil Revolut další službu, která rozšiřuje možnosti o nákup akcií zatím na Newyorské burze (NYSE) a burze NASDAQ. Další burzy včetně evropských by měly postupně přibývat.

Služba je zatím otevřena pouze pro zákazníky s tarifem Black, kterým je k dispozici 100 transakcí měsíčně zdarma – další pak za cca 28Kč.

V následujících týdnech by se možnost nakupování akcií mělo otevřít i pro zákazníky se základním tarifem – ti budou mít mají zdarma 3 transakce měsíčně a také pro tariff Premium s 8 transakcemi v ceně tarifu.

🥁 Aktualizace: Služba je od cca 20. září 2019 dostupná všech zákazníkům Revolutu.

Kromě možného poplatku při překročení limitu počtu měsíčních transakcí se pak platí poplatek za držení akcí, který je však velmi malý – 0,01% ročně.

Velkou výhodou oproti klasickým burzám je jednoduchost obchodování – postup popíšu níže, možnost investovat už od 1 USD a držitelé by neměli být ochuzeni ani o roční dividendy z akcí.

Pokud ještě Revolut nemáte a chtěli byste si ho zkusit, použijte tento můj odkaz a dostanete kartu s dopravou zdarma 🙂

Základní dashboard

Pokud si aktivujete možnost obchodování pak v řídicím panelu uvidíte zřejmě úplně dole nový widget s názvem Obchodování. Pokud se do něj podíváme získáme rychlý přehled o tom, které akcie vlastníme, jaká je aktuální cena a jestli jsme v plusu či proděláváme.

Nabíjení investičního účtu

Než začneme s nákupem je potřeba si nejprve dobít tzv. investiční účet. Ten je zatím k dispozici pouze v dolarech, čili nejprve je potřeba si převést nějaké peníze na USD měnu v klasickém revolutu.

Pro příklad jsem proto převedl cca 460 korun na 20 USD, které pak můžeme použít k dobití investičního účtu pomocí Financovat.

Nákup akcie

Jakmile máme nabito můžeme se vrhnout na nákup. Z již nyní poměrně dlouhého seznamu akcií si vybereme tu, která nás zajímá a můžeme hned vidět průběh kurzu za poslední týden, měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců a rok. Klikneme tedy na koupit a do pole USD zadáme počet dolarů za které chceme akcii koupit.

Klikneme ještě na zkontrolovat příkaz a je hotovo 🙂

Prodej akcie

Prodej je ještě jednodušší než nákup. V seznamu držených akcií si najdeme tu, které se chceme zbavit a pomocí pohybu prstu doleva se nám objeví menu s možností Prodat na kterou klikneme. Zadáme množství a potvrdíme prodej.

Bohužel zatím na Revolutu po prodeji neuvidíte kolik jste vydělali. To je potřeba si zjistit ještě před prodejem, kdy v detailu akcie vidíme %výnos a také vyjádřený v dolarech.

🥁Mějte na paměti, že je potřeba příjmy z akcií danit:
Příjmy z úplatného převodu cenných papírů se u fyzických osob, které nezahrnuly cenné papíry do svého obchodního majetku, uvádějí v dílčím základu daně –  Ostatní příjmy (§ 10 zákona). Příjmy z převodu cenných papírů lze podle zákona snížit o prokazatelně vynaložené výdaje, kterými jsou zejména pořizovací cena cenného papíru a související poplatky. Dále lze zisk z prodeje cenných papírů snížit o případnou ztrátu z prodeje cenných papírů vzniklou v témže zdaňovacím období za podmínky, že příjem z prodeje těchto cenných papírů nebyl osvobozen od daně (zdroj Patria.cz).

Dividendy

Příjemným bonusem v případě držení většiny akcií je vyplácení dividend. To může být v řádu desetin procent až jednotek procent. Revolut se o vše postará a není nutné držet celou akcii.

💡 Dividendy jsou již po připsání zdaněny v US, takže je není potřeba podruhé danit, nicméně je potřeba tuto skutečnost a přehled v daňovém přiznání uvést – pro tento konkrétní případ US burzy ve sbírce zákonů.

Bonus: Proč se kurz akcií mění, i když není burza otevřena?

Aktuálně jsou na Revolutu k dispozici dvě burzy – NY Stock Exchange a Nasdaq Stock Market. Obě tyto burzy jsou pro běžné obchodníky otevřeny od 9:30 do 16:00 ET (neboli 15:30 až 22:00 v našem časové zóně).

Kromě této běžné „otevírací“ doby, existuje i období, kdy je možné obchodovat pouze pomocí elektronické komunikační sítě (ECN), v které počítačový systém burz automaticky porovnává a prodává objednávky trhu. Jde tak o jakési spojení hlavních makléřů a obchodníků, kterou pomohou dohadovat obchody přímo mezi sebou, aniž by prošli prostředníkem.

Existují dvě periody:

 • pre-market – otevřený od 4:00 – 9:30 ET (tedy před běžnou otevírací dobou)
 • after-hours market – otevřený od 16:00 – 20:00 ET (po běžné otevírací době).

8 komentářů

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Od některé z posledních verzí je konečně v aplikaci k dispozici nová položka Výpis, ve kterém je možné vidět sumář na jeden měsíc. Jelikož je to však za první měsíc moc tam toho ještě nemám. Nicméně počítám, že tohle by mělo být ke konci roku použitelné pro FU a je to poměrně přehledné s detailním přehledem všech držených a prodaných akcií.

 • Me by zajimalo, jestli kdyz prodam akcie za 10 tisic, ihned si za ne koupim jine akcie a pak je opet prodam za 10 tisic a pak tech 10 tisic z investicniho uctu vyberu, jestli jsem celkem pro FU udelal prijem 20 tisic, nebo 10 tisic.

  Druha vec je, jestli mam resit zdaneni v zahranici, nebo jen v CR. Nekde na redditu byla informace, ze investicni ucet Revolutu je v USA, takze mam danit i tam :/

  • Platí se daň ze zisku tj rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

   Podle mě se platí daň podle vaši daňové rezidence, tj jen v ČR.

   Nejlépe vám ale pořadí vaše účetní, já v tomhle odborník nejsem.

  • Přidal jsem ještě do článku odstavec o prodeji akcí s uvedením sumáře k danění + link, kde můžete najít podrobnější popis.

 • Podle Revolutu i nejrůznějších finančních webů se dividendy daní dvakrát. Revolut už je sice zdaní v USA, ale my je musíme danit ještě 15 % u nás. Tak jen pozor na to v článku.

%d blogerům se to líbí: