Plugin je na světě teprve od 23. března tohoto roku a jak už to nazačátku bývá je pod poměrně rychlým vývojem a smělým plánem do budoucna. Pojďme se tedy podívat co nám plugin už nyní (aktuálně ve verzi 0.5) nabízí a s čím nám může při nastavování HomeAssistenta pomoct.
Co to umí?
1. doplňování ID entit a služeb
Prvním benefitem používají pluginů je napovídání názvu entit a služeb. Konfigurujeme-li tak například světla, pak už v sekci entities nemusíme ručně psát některy hodně dlouhé ID, ale pouze si vybereme se seznamu.
Totéž pak funguje i se záznamy typu služba – service.
2. doplňování a validace pro konfiguraci a Lovelace schéma
Kromě ID entit a služeb nám plugin pomůže i s názvy sekcí a atributů, tj. např. v sekci entities nám automaticky dává možnost zadat atribut entity ze seznamu.
Zároveň dochází i průběžně k validaci otevřeného konfiguračního souboru a pokud uděláme nějakou chybu pak nevalidní část se podtrhne.
3. rychlá navigace do odkazovaného souboru pomocí F12
Pokud používáte konfiguraci rozdělenou do více souborů – což dříve nebo později určitě doporučuji – pak se může hodit rychlý skok do těchto odkazovaných souborů pomocí F12.
Z programovacích jazyků je toto známé jako skok na definici metody, třídy atp.
A nyní se pojďme podívat jak si plugin nainstalovat a nastavit.
Instalace a konfigurace
1. Vygenerování dlouhodobého tokenu pro IDE
Jelikož plugin vyžaduje komunikaci s HomeAssistentem budeme potřeba nějaký způsob autorizovat tento plugin k přístupu do HA. To uděláme pomocí tzv. dlouhodobých tokenů – každý z nich je platný po dobu 10let.
Generování tokonů najdeme pod svým profilem v HA – klikneme na naše iniciály vlevo nahoře (nebo zadáme do adresy profile) a úplně poslední položka je věnována dlouhodobým tokenům.
Klikneme na Create token a zkopírujeme si vygenerovaný token do schránky.
2. Instalace rozšíření v MarketPlace
Přepneme se do Visual Studio Code a v levé liště klikneme na Extensions. Do vyhledávacího políčka pak dáme např. home a hned první položka už by měla být Home Assistent Config Help, což je plugin který hledáme.
3. Konfigurace rozšíření
Posledním krokem je pak konfigurace pluginu. Přes ozubené kolečko (vlevo dole) půjdeme do nastavení (Settings) a příslušenou sekci naklikáme pomocí Extensions -> Home Assistant Config Helper.
Položky k nastavení jsou pouze tři:
- Host URL – zadáme adresu HomeAssistenta
- Ignore Certifaces – je důležité pokud používáme https a nemáme certifikovaný certifikát
- Long Lived Access Token – zde vložíme token se schránky, který jsme si předtím vygenerovali v našem uživatelském profilu HomeAssistenta.
Toď vše. Věřím, že vám to stejně jako mě ušetří nějaký ten čas a bude zajímavé sledovat kam se plugin bude posouvat.
Uložil jsem token a co dál udělat?
Mělo by se to bezprostředně pak připojit. Bohužel k tomu nevidím log. Nicméně pokud zadáte špatnou adresu, tak by to mělo vyhodit chybu. Pokud chyba není tak je vše ok. Pak už stačí otevřít nějaký yaml soubor a mělo by to fungovat.
Kdyžtak můžete kouknout sem pro více detailů:
https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=keesschollaart.vscode-home-assistant
.. a dejte vědět jestli v článku něco chybělo. Díky 🙂
Nějak se mi ta potvora odhlašovala a musel jsem udělat druhý token (předchozí smazán), ale možná byla chyba někde v mém nechápání. Nicméně, mnohokrát díky. Váš způsob vysvětlování čehokoli nemá chybu.