Jenkins CI je užitečný tool na automatizaci buildů, deploymentu a testingu, nicméně můžeme ho chápat i jako poměrně robusní správce úloh.
Pokud ho chceme zapojit do procesu i na svém Mac stroji, pak jako nejjednodušší postup instalace se jeví využití balíčkovače Brew.
Balíčkovač Brew
Jedná se o jakousi náhradu např. apt-get z Linux Debianu, kdy Brew si udržuje vzdáleně knihovnu aplikací a jejich posledních verzí a vy si můžete tento repositář stáhnout k sobě a nainstalovat jedním příkazem jakoukoli aplikaci obsaženou v repozitáři. Jednou z nich je právě i Jenkins.
Instalace Jenkinse z Brew
Téměř vše potřebné obstará pouze jeden příkaz:
brew install jenkins
Na obrazovce byste pak měli po úspěšné instalaci vidět něco jako:
==> Downloading https://mirrors.jenkins-ci.org/war/2.75/jenkins.war
==> Downloading from https://ftp-nyc.osuosl.org/pub/jenkins/war/2.75/jenkins.war
Note: When using launchctl the port will be 8080.
To have launchd start jenkins now and restart at login:
brew services start jenkins
Or, if you don't want/need a background service you can just run:
jenkins
==> Summary
? /usr/local/Cellar/jenkins/2.75: 7 files, 72.5MB, built in 47 seconds
Nyní jsou dvě volby:
- spouštět Jenkins jako službu při každém startu Macu automaticky – toto nám zajístí příkaz „brew services start jenkins“ – výchozí port bude 8080
- spustit Jenkins ručně, jen tehdy kdy je potřeba a pak stačí zadat jen příkaz „jenkins“
Prvotní konfigurace
Při výchozí instalaci se nám Jenkins rozeběhne na portu 8080 a do prohlížeče tak zadáme https://localhost:8080 a měli bychom vidět obrazovku žádající inicializační heslo:
Najdeme si obsah souboru, který je s cestou na obrazovce vyznačen červeně a heslo zkopírujeme do pole „Administator password“.
V dalším kroku doporučuji zvolit „Install suggested plugins“, který se postará o patřičné rozšíření možnosti Jenkinsu o nejzajímavější a obecně nejužitečnější pluginy. Btw. celý systém pluginů je jednou z největších deviz celého Jenkinse, jelikož mu tím dává neskutečnou robusnost a rozšiřitelnost.
A pluginy se postupně nainstalují…
Nyní se nás ještě Jenkins zeptá zda chceme vytvořit prvního admin uživatele a nebo můžeme tenhle krok přeskočit, ale pak si nezapomeňte změnit výchozí heslo.
Toto byl poslední krok a Jenkins je připraven.
Jednoduché, že? 🙂
Add comment