blog.vyoralek.cz

Sonoff produkty – aktualizace firmware

Firmware Sonoff Tasmota, který používám jako alternativní firmware pro Sonoff produkty je v poměrně aktivním vývoji a tak je vhodné provést občas upgrade firmware na nejnovější verzi.

Jednou z možností je nahrání pomocí UART USB, což jsme si ukázali minule v článku o prvotním nahrání firmware. Nicméně Sonoff Tasmota nabízí poté možnost aktualizace přes tzv. OTA (Over the air), což není nic jiného než vzdálená aktualizace přes WiFi bez nutnosti opět rozebírat produkt a připojovat USB UART.

Na první pohled to vypadá velice jednoduše, ale v praxi to bohužel až tak přímočaře ne vždy funguje. Je to dáno zřejmě možnosti konfigurace, ale mě přímý update nefungoval.

Popíšu vám ale postup s jedním mezikrokem, který mi zatím zaručeně funguje.

Výchozí stav

Mějme Sonoff Basic ve verzi 6.0.0a a na GitHubu Tasmota jsme zjistili, že venku už je verze 6.1.0 na kterou bychom chtěli aktualizovat.

Sonoff Basic Admin - version 6.0

Přímá OTA aktualizace

Stáhneme si tedy poslední verzi jako binární soubor a do prohlížeče dáme adresu našeho Sonoff zařízení. V menu „Aktualizace firmware“ vybereme stažený soubor a spustíme aktualizaci. Bohužel aktualizace skončí pravděpodobně s chybou.

Sonoff Basic Admin - upload errorMezikrok – nahrání minimal verze

Naštěstí existuje varianta nahrání minimální verze binárního souboru, který najdeme na GitHubu jako sonoff-minimal.bin. Tenhle soubor si stáhneme také a nahrajeme ho stejným způsobem jako v předchozím kroku, nicméně mělo by to dopadnou už dobře.

Sonoff Basic Admin - minimal version

Jak vidíme minimal verze je značně okuchaná, nicméně běží už nám poslední verze, takže ji jen povýšíme co se týče funkcionality plným binárním souborem.

Finální krok – nahrání plné verze

Postup opět nahrání bin souboru bude opět stejný s tím rozdílem, že by vše mělo dopadnou dobře a měli bychom mít po restartu k dispozici plnou verzi Tasmoty.

Sonoff Basic Admin - version 6.1.0

Pokud znáte přímočarejší způsob tak dejte prosím vědět v komentářích.

Update: Přímočarejší postup pro Release verze

Nakonec mě to nedalo a zjišťoval jsem možnosti jednodušší aktualizace a v případě použití release verzí jsem i našel.

Přesuneme se tedy rovnou do webového rozhraní a v menu Aktualizace firmware vyplníme sekci „Aktualizace z Web serveru“:

Do položky URL OTA dáme (pokud chceme českou verzi):

http://sonoff.maddox.co.uk/tasmota/sonoff-CZ.bin

a klikneme na tlačítko „Start aktualizace“.  Proces aktualizace potrvá nějaké 1-2 minuty, ale po restartu bychom už měli vidět Sonoff rozhraní na poslední release verzi. Vyzkoušel jsem na několika zařízeních a funguje bezproblémově. Jedná se tedy o poměrně příjemnější a rychlejší verzi než buildování vlastního firmware.

Add comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..