Chytrá zásuvka je jedním z nejjednodušších produktů pro tzv. Smarthome (chytrý dům) a zároveň může být zařízením s největším přínosem.
BlizWolf BW-SHP6 je zajímavá jak svým vzhledem, kompaktností, vlastnostmi a jednoduchostí instalace.
Dnes si ukážeme standardní vlastnosti a instalaci produktu tak jak ho nabízí výrobce bez úprav – sám jsem byl překvapen jak hezká aplikace je a jak dobře to z ní funguje, že se zatím do vlastního firmware ani neženu.
Nicméně čtenáři kategorie DIY (domácí kutilové) si přijdou na své v nějakém dalším článku, kdy si dovnitř dohrajeme vlastní firmware. Dnes tedy pro ty co chtějí jen rozbalit a fungovat.
Vlastnosti aneb co to umí?
Seznam funkčnostní je poměrně dlouhý:
- možnost ovládání z hlasových asistentů – Amazon Alexa, Google Assistent
- vzdálené ovládání – zapnutí/vypnutí přes mobilní aplikaci i mimo domov
- plánovač zapnutí/vypnutí na určitou dobu
- časovač vypnutí za X minut / hodin
- monitorování spotřeby se statistikami na úrovni dnů
- sdílení ovládání s více lidmi
Technické parametry
Vstupní napětí | 220-240V 50/60Hz |
Max výstupní zatížení | 10A / 2300W |
WiFi | 2.4GHz |
Váha | 59 g |
Rozměry | 4.39×4.39x7cm |
Certifikace | CE, RoHS |
Instalace
Zásuvka se kompletně ovládá prostřednictvím aplikace BlitzWolf. Prvním krokem je proto instalace aplikace podle vašeho operačního systému mobilu – verze iOS, Android.
Dále si ukážeme jednotlivé kroky na iOS, nicméně Android aplikace je ve stejné verzi a mělo by to být velice podobné.
1. Registrace
Nejprve jak už to tak u podobných služeb bývá je potřeba si udělat účet. Máte v podstatě dvě možnosti
- registrace prostřednictvím emailu (register by email)
- registrace pomocí telefonu (register by phone)
Já jsem zvolil registraci pomocí telefonu, kde je potřeba vyplnit vaše telefonní číslo a zpět obdržíte prostředictvím SMS autentifikační kód.
2. Vytvoření domácnosti
Po zadání autentifikačního kódu bude váš účet vytvoření a můžete se vhrnout na vytvoření domácnosti/rodiny.
3. Přidání zařízení – zásuvky
Po přechozím kroku budeme mít k dispozici hezký dashboard s informacemi o počasí, ale bez jakýhkoliv zařízení.
Klikneme na Add Device a zásuvku dáme do zásuvky 🙂
Jakmile bude zásuvka rychle modře blikat klikneme na Confirm indicator rapidly blink, zadáme heslo do WiFi a aplikace se bude snažit připojit na zásuvku.
V mém případě bohužel takhle rychlá verze nefungovala a tak jsem klikl na AP Mode v pravém horním rohu, čímž se zásuvka přepne do režimu vytvoření vlastní WiFi a je potřeba se do této WiFi připojit – název by měl být něco jako SmartLife-XXXX.
Jakmile jsme připojení na WiFi vrátíme se zpět do aplikace a Connecting obrazovka by už měla skončit úspěšně – Device added successfully.
Tím je instalace kompletní a jak můžete vidět podle času i když to nešlo úplně hladce tak v mém případě zabrala pouze 12minut.
Možnosti ovládání
Jak jsme si už uvedli na začátku je možné nastavit časovače a můžeme i vidět vývoj spotřeby v jednotlivých dnech a měsících.
Možnosti nastavení
Celé nastavení je skryto pod ikonkou tužky v pravém horním rohu základní obrazovky zásuvky:
- název zařízení (device name)
- umístění zařízení v pokoji (device location)
- zkontrolovat připojení (check network)
- přidat integraci na Alexu, Google Assistant a nebo IFTTT.
- sdílet zařízení s ostatními uživateli
? Pro kutily – je možné dovnitř nahrát alternativní firmware, např. Tasmota 🙂 – koukněte na článek o hackování zásuvek pomocí tuya-convert a nebo EspHome – yaml konfigurace na mém GitHubu
Cena a kde koupit ?
Jelikož se jedná o čínský produkt není asi překvapení, že cena je velice příjemná – okolo 300Kč.
Poměrně překvapením je propracovanost a funkčnost aplikace na ovládání a pokud dokážete žít s tím, že odesíláte data do Číny, pak je BlitzWolf z mého pohledu zajímavou volbou.
- AliExpress – $14.4 (318 Kč)
- Banggood – $12.6 (283,5 Kč)
Já zatím nemám moc zkušeností z BangGood, ale vzhledem k tomu, že na AliExpressu nebyl produkt už nějakou dobu dostupný, zkusil jsem to a produkt vpořádku přišel.
Ahoj, pro začátek skvělý blog .. taky si doma hraji s HASS, a narazil jsem nyní na tento blog. Zajímalo by mě, zda-li když tato zásuvka má podporu IFTTT, tak zda nelze propojit s HASS pomocí tohoto IFTTT nebo zda-li se musí tedy upravovat ten firmware Tasmota. Zatím nemám zkušenosti s přeinstalací firmware a ten proces nevypadá příliš easy. IFTTT jsem také zatím nepoužil, tak nejsem si jistý jak přesně to funguje, zda-li by to tedy např. nebylo odkázané na to, že bych musel mít telefon doma a probíhalo by to přes to namísto přímého napojení do internetu. Nemáš s tím zkušenosti?
Ahoj, zatím žádné zkušenosti s IFTTT a HomeAssistant nemám, ale kouknul jsem na to zběžně a vypadá to, že by to mělo jít. Minimálně jsem byl schopen dostat zásuvku do IFTTT. Ze strany Home-Assistant existuje také komponenta. Nicméně bude to chtít nějaký čas to prošťouchnout 🙂 Napíšu si to do seznamu a jestli bude prostor napíšu o tom článek. Pravda, že pokud někdo nechce měnit firmware tak by IFTTT mohl být jeden z poměrně univerzálních řešení. Každopádně díky za podmět a reakce na blog 🙂
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/BlitzWolf-SHP6
Návod na Flash Tasmota – osobně vyzkoušeno a vše funkční
Dobrý den, nemáte konfiguraci pro ESPHOME, kterou bych mohl do BlizWolf BW-SHP6 nahrát?
Dobrý den, koukněte na tuhle yaml konfiguraci. Nemám to vyzkoušeno pro SHP6, ale vycházel jsem z SHP2, kterou jsem testoval. Kdyby něco nesedělo dejte prosím vědět.
Zdravím, objevil jsem tuto zásuvku a chtěl bych se zeptat zda se vejdou 2 vedle sebe do klasické dvojzásuvky. Vypadá dost kompaktně. Díky za info
Troufám si tvrdit, že snad za všech okolností. Já ji mám například v dvouzásuvce na zdi a pohodlně šli zapojit obě nad sebou. Za mě je to stále nejlepší varianta – jelikož je kompaktní a ještě obsahuje měření spotřeby 🙂
Super, díky za info
Ahoj všem, pořídil jsem tyto zásuvky s Tasmotou, vše funkční a dle návodu jsem nyní jednu chtěl zkalibrovat.
Zadal jsem 3 hodnoty dle návodu zde: https://tasmota.github.io/docs/Power-Monitoring-Calibration/
Při zadání první hodnoty příkonu se příkon změnil správně na 60W – použil jsem žárovku
Bohužel po zadání dalších hodnot již neukazuje příkon, napětí ani proud, pouze spotřebu.
Neporadil by někdo jak jí resetovat to původního nastavení ? Děkuji moc za každou radu.
Dva dny jsem si ted s temito zasuvkami hral, tak si dovolim par poznaku. Flash pomoci tuya-convert nahraje do zasuvek nejakou „orezanou“ verzi tasmota 8.1.0.3, kde bin soubor je mensi nez tasmota-lite, ale kupodivu obsahuje autodiscover pro HA, coz lite verze nema. Pres web pak nelze nahrat firmware vetsi nez 512kB, takze plnotucna tasmota ma smulu a lze nahrat pouze lite verze. Downgrade na full verzi 6.6 neni mozny, i kdyz je soubor mensi nez 512kB, skonci chybou nekompatibility FW. Pres draty je mozne nahrat i plnotucnou verzi tasmota 8.3 bez problemu. Protoze jsem dnes nahraval FW na pet kusu, tak se mi nechtelo kazdou zasuvku k programatoru pajet, nastesti dokonale sedi male cinske svorky a vse to hrozne ulehci – https://photos.app.goo.gl/yPndctKWiQs9CeBh8 Ve vsech verzich tasmoty je u sablony BlitzWolf SHP spatne nastaven pin pro modul HLWBL CF1 (132) na pin GPIO14, spravne ma byt na GPIO04 – minimalne pro 15A verzi. Bez tohoto tasmota nezobrazuje napeti, proud atd.
Zaroven si dovolim otazku – zobrazuje mi to napeti 294V, pomuze kalibrace i na hodnotu napeti, nebo je to nejaka anomalie 15A verze?
Díky moc za postřehy. Já mám 4kousky ještě těch 10A verzí a už netuším co tam přesně byla za verze Tasmoty v době nahrání, ale tehdy tam šla ještě plná verze a s updaty problém nebyl – mám tam teď aktuálně 8.3.1.
Koukám že ta vaší verze už vypadá dost jinak – to je fajn, že ty kontakty jsou teď takhle nakraji, to v té první verzi nebylo.
Cp se týče kalibrace hrál jsem si s nimi už je to poměrně dlouho. Matně si vzpomínám, že to bylo na více kroků a měnil jsem určitě více hodnot – od výroby to bylo dost mimo. Cílem bylo zobrazování hlavně správné hodnoty spotřeby. Abych pravdu řekl,l vlastně teď nevím jestli jsem o tom nakonec napsal nějaký článek, ale určitě jsem to plánoval :). Koukám že mi to zobrazuje napětí 236 – 242 V podle kusu. Ale to jsme opět u toho, že mám jinou verzi takže netuším.
Btw. pátral jste nějak jestli to těch 15A skutečně dá? Mě ta zásuvka přijde hrozně titěrná už na 10A a raději do toho nic s větším odběrem nezapojuju.
15A u proudové zátěže bych se asi moc nebál, když se to tedy nebude spínat xkrat za hodinu s velkým rázem. U indukční zátěže už to bude o poznání horší. Ale je pravda že to relé jsem moc nezkoumal. Jednu zásuvku chci zkusit dát na kávovar který má 2300W, tak když se déle u žádného tématu neozvu, tak to nedrželo a vyhořeli jsme.
Tak to doufám, že se nestane… tedy myslím to vyhoření 🙂
Díky za poznámku o pinu, nicméně i když nastavím pin pro modul HLWBL CF1 (132) na GPIO04 – tak mě nezobrazje napětí a proud atd. Nicméně celkovou spotřebu ukazuje. Zkoušel jsem i přes konzoli reset do puvodního nastavení, ale nic. Zkusím vyzkoušet další kus, jestli to po kalibraci udělá to samé.
Jen pozor, napětí to ukazuje až ve stavu ON. Když je zásuvka v klidové stavu, tak to nic neukazuje.
Tady je kdyžtak šablona:
{"NAME":"SP111 v1.1","GPIO":[56,0,158,0,132,134,0,0,131,17,0,21,0],"FLAG":0,"BASE":45}
Díky, zkusím. Stav ON je jasný, po nahrání Tasmoty to fungovalo, po kalibraci už ne. Zkusím tu šablonu a rovnou zapojit pračku,jestli to zásuvka vydrzi. 🙂
Tak vše funguje jak má, zapojené 2 zásuvky do jedné dvojzasuvky. Na jedné pračka, na druhé sušička. Bez problémů.
Ahoj, nahrál jsem firmware ESPhome a zajímalo by mě jak udělat aby se zobrazovala i spotřeba za celou dobu provozu zásuvky ne jen denní. Děkuji
Ahoj podle jakého návodu jsi nahrál ESP? Chci se taky do toho pustit.