🎙 Poslední aktualizace článku 18.8.2019. Pokud najdete nějaké rozdíly v aktuálním stavu, dejte vědět v komentářích, díky.
Prvním krokem je instalace všech aktualizací pro současné balíčky – pokud bude součástí instalace nový kernel nezapomeňte server před pokračováním restartovat.
sudo apt update && sudo apt dist-upgrade
Doinstalujeme balíček update-magager-code
sudo apt install update-manager-core
… a měli bychom vidět cca. následující:
The following additional packages will be installed:
python3-distro-info python3-distupgrade python3-update-manager ubuntu-release-upgrader-core
Suggested packages:
python3-launchpadlib
The following NEW packages will be installed:
python3-distro-info python3-distupgrade python3-update-manager ubuntu-release-upgrader-core update-manager-core
0 upgraded, 5 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 185 kB of archives.
After this operation, 1464 kB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n] y
sudo nano /etc/update-manager/release-upgrades
A změníme řádek Prompt=lts
na Prompt=normal
:
Pro uložení nejprve zmákčneme Ctrl+O
a Enter pro potrvrzení a pak pro ukončení editoru nano kombinaci Ctrl+X
.
sudo sed -i 's/bionic/disco/g' /etc/apt/sources.list
Spustíme aktualizaci všech stávajících balíčků z Disco repozitářů – může to trvat poněkud déle – v mém případě to byla aktualizace více jak 800 balíčků.
sudo apt dist-upgrade
Jakmile je hotovo odstraníme všechny nepotřebné balíčky:
sudo apt autoremove
sudo apt clean
a restartujeme pomocí sudo shutdown -r now
.
Následně si můžeme zkontrolovat aktuální verzi pomocí příkazu:
lsb_release -a
.. a měli bychom vidět už Ubuntu 19.04 s kódovým označením disco.
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 19.04
Release: 19.04
Codename: disco
Pokud jste našli nějaký zádrhel během instalace, dejte mi vědět v komentářích a článek popřípadě rozšířím o řešení těchto problémů.
Pěkné, mám Váš blog rád, užitečné texty, přehledné, srozumitelné.
Tady si říkám, proč upgradovat, když 18.04 bude podporována až do roku 2023 a bezpečnostní updaty budou až do roku 2028. Pokud bych dělal upgrade HW, tak potom by měl přechod na 19.04 lts asi smysl. Ale jinak, pokud server funguje, tak se do něj nešťourá, jen se jednou za čas spustí Apt update && apt upgrade. Tolik má letita zkušenost.
Díky za komentář 🙂 Je to asi hodně dáno tím jak rád zkoukám nové věci – proto i tento blog – a shodou okolností tento blog běží také na Ubuntu, přičemž když jsem zkoumal nové věci v Ubuntu 19.04, tak mě zaujal přechod jádra Linuxu na 5. To je sice irelevantní pro Armbian, resp. alespoň pro desky od FriendlyElec, které jsou kompilované stále na kernel 4.4, nicméně mám rád všude stejné verze systému pokud to jen jde. Žádný silný důvod k upgradu jsem ale neměl.
A ještě jedna poznámka – tenhle blog vznikl, jelikož jsem si dříve zapisoval různé návody do Evernote, tak abych v případě potřeby nemusel zase vše zjišťovat znovu. Až se mě pak na tyto návody začali ptát i kamarádi a to mě nakonec přivedlo k tomu proč to tedy nezveřejnit veřejně. Proto možná občas nějaké články jsou dost jednoduché a možná i specifické, ale mám to částečně jako určitý poznámkový blok 🙂
Jo, tak to máme podobné. Já si své návody zapisuju sem http://www.kuzbici.eu/category/kuzbikovy_kecy/. Ale v poslední době to flákám…
Ještě mě napadlo, neměl by ten první příkaz být sudo apt update && sudo apt upgrade, namísto sudo apt update && sudo apt dist-upgrade? Upgrade distribuce přece uděláte až po aktualizaci repozitářů.
Hmm.. to co píšete dává smysl… dokud nejsou repozitáře nehrazené novou verzí tak ten příkaz nedává moc smysl – resp. není nutný. nicméně nemělo by to ničemu vadit a v tomhle případě by se měl zachovat jako upgrade pokud to správně chápu.