Pro to abychom měli k dispozici repozitář s možností instalace add-onů, je potřeba mít HomeAssistant nainstalovaný jako Hass.io, o čemž si můžete více přečíst v první části tohoto seriálu.
? Kromě Hass.io addonů je k dispozici i komunitní repozitář HACS se spoustou užitečných věcí – doporučuji na něj kouknout také.
Co jsou Add-ony?
Jedná se o víceméně předpřipravené instalace aplikací, které nějakým způsobem dávají smysl provozovat na stejném stroji, kde běží HomeAssistent – není tedy nutný předpoklad jakékoliv integrace.
HomeAssistent pak tvoří jakési centrum instalací a co je opravdu supr tak také aktualizací těchto aplikací.
Aplikace jsou doinstalovány z docker images, přičemž však povětšinou sdílení stejnou lokaci souborů s HomeAssistent – mívají vytvořený podadresář v adresáři config, což sebou přináší benefit měnit vše z jednoho místa.
Kde Add-ony najdu
Veškerá správa Add-onů probíhá přes záložku Hass.io, kde najdeme Dashboard s přehledem nainstalovaných add-onů a dále pak Add-on Store, což je seznam naopak Add-onů k instalaci.
Mé oblíbené addony
1. Samba share
Pro mě základní balíček, bez kterého si nedokážu HomeAssistent představit. Přináší mi možnost editovat konfiguraci HomeAssistenta a nebo si prohlížet log v mém oblíbeném Visual Studio Code, který má navíc také integraci na HomeAssistent – více jsem popsal v článku o chytrém doplňování.
Konfigurace Addonu je jednoduchá – stačí vyplnit jméno workgroup vaší Windows sítě, uživatelské jméno a heslo pod kterým se chcete k hassio síťovým diskům přihlašovat a ideálně pak omezit přístup pouze z vaší lokální sítě (allow_hosts).
{
"workgroup": "WORKGROUP",
"username": "uzivjmeno",
"password": "heslo",
"interface": "",
"allow_hosts": [
"11.4.1.0/24"
]
}
Více informací na stránce add-onu…
2. IDE
Jako druhý uvedu add-on, který už vlastně tolik nepoužívám – má pro mě podobnou funkci jako Samba share, tj. je možno přes něj editovat konfiguraci nebo prohlížet logy.
Za mě má pouze dvě ne až tak důležité výhody pro mě:
- možnost při správném nastavení editovat konfiguraci i mimo lokální síť – pomocí webového prohlížeče
- pro úpravu konfigurace není potřeba instalovat jakoukoliv aplikaci – stačí webový prohlížeč.
Více informací na stránce add-onu…
3. Nginx Proxy Manager
Třetí add-on je pro mě důležitý, jelikož se částečně stará přístup z venku – jeho úkolem je na základě přijatých webových adres přeposlat pořadavek do správného docker kontejneru se správným portem.
Zároveň tento plugin umí obhospodařovat SSL certifikáty pomocí Let’s Encrypt.
O použití tohoto add-onu jsem se rozepsal v jedenácté části tohoto seriálu.
Více informací na stránce add-onu…
4. UniFi Controller
Opět pro mě zásadní věc, nicméně je strikně spojena se síťovými produkty od firmy Ubiquiti, které hojně používám. Tenhle add-on není nic jiného než Controller Unifi všech aktivních prvků v lokální síti běžící na produktech Ubiquiti.
Více informací na stránce add-onu…
5.TasmoAdmin
Pokud máte IoT produkty používající ESP8266/ESP32 pak jste zřejmě již četli některý z přechozích článků o tom jak si do nich nahrát vlastní firmware. Já používám řešení dvě – Tasmota a ESPHome.
Pro Tasmotu je k dispozici addon TasmoAdmin, který je jakousi neoficiální správou zařízení běžících na tomto firmwaru.
O TasmoAdminu jsem napsal samostatný článek a rozhodně pokud máte více zařízení s Tasmotou tak doporučuji na něj kouknout.
6. ESPHome
Druhý zmiňovaný pak má možnost oficiálního webového rozhraní přímo z HomeAssistenta, kde pak máte všechny konfigurace uloženy na jednom místě, což je supr.
Zároveň se ze stejného místa dají dělat i aktulizace na novější verze, bohužel zatím ne hromadně – narozdíl například od TasmoAdminu pro Tasmotu.
Pro ESPHome je nutné nakonfigurovat nový repozitář Add-onů z adresy https://github.com/esphome/hassio.
Více informací na stránce add-onu…
7. InfluxDB & Grafana
Tyhle dva add-ony spojím do jednoho bodu, jelikož pro mě nedávají samostatně smysl. Jedná se jednak o místo kam je možné ukládat historická data se sensorů z HomeAssistenta – InfluxDB a pak se na tyto data dívat v grafech – Grafana.
Základní informace jak tyto add-ony použít jsem sepsal v předchozím článku totoho seriálu.
Více informací o InfluxDB a Grafaně na stránkách addonů…
8. Portainer
Tenhle add-on využívám poměrně málo, ale občas se opravdu hodí. Jedná se o přehledný nástroj pro správu docker kontejnerů a obrazů – obecně v něm uděláte asi většinu věcí, kterou potřebujete pro Docker.
Mě se hodí pokud potřebuji zkontrolovat konfiguraci nebo se připojit do docker kontejneru přes terminál.
Tenhle plugin jako jediný je označený jako potencionálně nebezpečný, jelikož vyžaduje vypnutý tzv. protection mode, což ale dává smysl, jelikož docker je systémová služba.
Více informací na stránce add-onu…
9. Mosquitto broker & zigbee2mqtt
A konečně zatím posledními užitečnými add-ony je opět dvojice a to Mosquitto broker – potažmo MQTT broker zajišťující MQTT rozesílání a příjem zpráv a Zigbee2Mqtt, což není nic jiného než ovladač pro USB stick vysílající Zigbee protokol – více v článku
Pro Zigbee2mqtt je nutné nakonfigurovat nový repozitář Add-onů z adresy https://github.com/danielwelch/hassio-zigbee2mqtt.
Více ohledně použití jsem sepsal v článku pro HomeAssistant s vlastní Zigbee gateway a nebo můžeme kouknout přímo na stránky addonů o Mosquitto a Zigbee2mqtt.
10. JupyterLab Lite
Byl jsem poměrně překvapen, když se tenhle add-on objevil, jelikož si dokážu představit, že asi nebude jedním z nejpopulárnějších. JupyterLab je v jednoduchosti určitý webový interpreter Python kódu, který vám tak dává pomocí různých rozšířeních jako Numpy a Pandas možnost analyzovat data z různých zdrojů.
Já ho tedy přímo na HomeAssistent data nikterak nepoužívám, ale hodí se mi na jiné věci.
Více informací na stránce add-onu…
Pokud používáte nějaký další add-on, který jsem zde neuvedl a přijde vám zajímavý, pak vás poprosím o sdílení přes komentáře.
Kompletní série o HomeAsistantovi obsahuje následující články:
- 1. část – Instalace HomeAsisstent
- 2. část –
Integrace Sonoff s firmware Sonoff-Tasmota - 3. část –
Integrace Homekit - 4. část –
Integrace Sonoff s firmware Sonoff-Tasmota – 2 část - 5. část –
Integrace s Wemos D1 asenzory teploty - 6. část –
Integrace Sonoff s firmware ESPHome - 7. část –
Integrace Sonoff POW s firmware ESPHome - 8. část –
Integrace LED Magic Home s firmware ESPHome - 9. část –
Integrace Xiaomi Mijia a Aqara - 10. část – Integrace vlastní Zigbee gateway
- 11. část – Vzdálený přístup do Hass.io z Internetu
- 12. část – zobrazení senzorových data pomocí InfluxDB a Grafany
- 13. část – Hass.io Add-ony, které používám
- 14. část – Integrace Xiaomi Mi Flora
- 15. část – Integrace Withings (Nokia)
- 16. část – náhrada SQLite databází MySQL
- 17. část – HACS Add-ony – instalace a konfigurace
- 18. část – Integrace Sonoff s firmware eWeLink
- 19. část – nová integrace Sonoff pro HA
- 20. část – měření spotřeby
- 21. část – automatické zálohy a obnovení ze zálohy
- 22. část – napojení hlasového asistenta Amazon Alexa
- 23. část – automatické zálohy na síťový sdílení disk (Samba)
- 24. část – Bluetooth zařízení a ESPHome proxy
- 25. část – nefunkční aktualizace HomeAssistanta
- 26. část – integrace SwitchBot produktů
- 27. část – integrace fotovoltaiky Growatt
Díky za hezký článek.
Minulý týden jsem zveřejníl komponentu na hledání v CZ jízdních řádech. Využívá REST API CHAPSu, která s testovacím účtem bohužel nabízí jen informace pro PID a vlaky. Ale tak alespoň pro Pražáky.
Najdete ho pod HACS jako CZ Public Transport, nebo zde: https://github.com/bruxy70/CZ-Public-Transport
Plus tam mám komponentu na sensor na svoz odpadů, kde se dají nakonfigurovat různé plány, od týdenních, několika-týdenních, měsíčních, sezóních a tak. Ten je docela populární.
A různí návody na weather station, automazizaci zavlažování a tak.
Ahoj
V
Rád bych se zeptal co používáte doma za router na který máte připojená zařízení domácí automatizace?
Narazil jsem totiž na problém že můj TP-Link Archer C5 neumí udělat rezervaci IP adres pro více než 9 zařízení. Budu muset koupit něco jiného, takže rád bych si nechal něco doporučit.
Díky,
Mirek
Mám hned dvě odpovědi – doma používám zatím přímo router od UPC, který však na ip adresy nepoužívám. Mám nastavený DHCP server na NASce Synology, kde je hezký přehled a dají se tam zadávat i pevné IP adresy – myslím že neomezeně.
Druhá možnost, kterou mám u rodičů je Ubiquiti UniFi Security Gateway, což je trochu jiný level a je to pak o celém portfoliu produktů Unifi, které jsou řízené z jednoho místa. Mám na blogu o tom pár článků. To pak není jen router, ale umí to i spousta dalších věcí jako statistiky o provozu nebo hlídat podezřelé přípojení do/ze sítě.
Mám tak trochu asi nestandardní řešení, ale obě fungují skvěle.
Dobrý den, měl bych dotaz. Nevíte jak v klasickém Home Assistantovi updatovat addon ESPHome na novější verzi. Nyní je už 1.14.3, mne se žádná aktualizace nenabízí, mám pořád 1.13.6?
Jenom doplnění, mám Raspberry 3B+
Dobrý den, tak již jsem to vyřešil, stačilo zase přidat „Add new repository by URL“ a nová verze se objevila.
Zajímavé, že se vám to tam neobjevilo samo. Nejsem si jistý jak často se seznam aktualizuje automaticky – ale za mě pokud vím že vyšla nová verze addonu tak jdu do sekce Adddon Store a kliknu na tlačítko vpravo nahoře pro aktualizaci a po návratu na Dashboard už to tam pak vidím.
Určitě bych přidal TasmoAdmin pro centrální správu zařízení s fw Tasmota.Čerstvě jsem objevil HACS – Home Assistant Community Store https://hacs.xyz – kde jsou třeba další rozšířené prvky pro grafické prostředí Lovelace, grafická témata, integrace které nejsou součástí jádra atd. Dále používám Configurator pro editaci YAML konfiguračních souborů přes web i třeba na mobilu (tys někde zmiňoval IDE to jsem zase neznal já a možná to IDE bude lepší. Každopádně díky za článek o VSCode – Configurator tam zůstane jen pro potřebu dělat něco vzdáleně.
Ještě bych zmínil Home Companion pro IOS, který sice asi není úplně AddOn ale integrace a umožňuje ovládat HA přes iPhone/iPad a hlavně Apple Watch (konečně si můžu třeba zapnout telku, nastavit světla a zatáhnout venkovní žaluzie z hodinek).
Máte skvělé články, chystám se předělat současný stav ze tří aplikací do HomeAsistanta a mám jeden dotaz. Existuje nějaká funkce co dokáže zavolat na mobil v případě nějaké události ?
Děkuji za odpověď
Máte na mysli přímo hovor a nebo SMS zpráva? Je možná integrace např. na Telegram a nechat si poslat zprávu, ale nejsem si jistý jestli je to to co byste si představoval.
Predstavuji si klasický hovor, prostě aby mě začal telefon vyzvánět.
Možností asi bude více, ale s tímhle nemám žádné zkušenosti. Mkrnul bych na https://www.home-assistant.io/integrations/twilio_call/ a nebo https://github.com/sdesalve/hassio-addons/tree/master/dss_voip .. jsou to jiné způsoby, záleží jak to chcete nakombinovat, popř. použít už s tím co máte.
Díky za tip.
Zdravím.
Vcelku mi tu chybí velmi užitečný a nepostradatelný addon a to je Node Red. V Kombinaci s HA je to dokonalá automatizace chytrého domu postavená na další vyšší úroveň.
Máte nějakých pár příkladů kde je pro vás NodeRed nepostradatelný? Já musím říct že časem inklinuji dělat automatizace zase spíše přímo v HA. Ale věřil ze jsou scénáře kde to nestačí.